ДУАЛЬНА АГРАРНА ОСВІТА: ДОСЯГНЕННЯ ТА ВИКЛИКИ В ПРОЦЕСІ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ

Дуальна аграрна освіта має багато переваг як для підприємств так і для закладів освіти, проте ключовим здобутком даної форми навчання залишається кваліфікований та одночасно адаптований до умов виробництва випускник.

В 2023 році закінчився пілотний проєкт щодо запровадження дуальної форми здобуття вищої та фахової передвищої освіти, який був започаткований у 2019 році. Проте, не зважаючи на п’ятирічний досвід впровадження багато питань у сфері дуального навчання залишаються відкритими, а нові виклики сьогодення вимагають від закладів освіти пошуку раціональних шляхів вирішення проблем та ефективніших рішень. Усвідомлюючи виклики сьогодення, Сумський національний аграрний університет у співпраці з ДУ «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти» організували масштабний семінар: «Дуальна аграрна освіта: досягнення та виклики в процесі євроінтеграції». Загалом семінар об’єднав понад 180 учасників з різних областей України, серед яких були представники освіти та бізнесу.

На початку семінару з особливостями запровадження дуальної форми здобуття освіти в агарних закладах освіти всіх учасників заходу ознайомила завідувач відділу професійного розвитку та освіти дорослих ДУ НМЦ ВФПО – Алла ЧАЙКОВСЬКА . Про досвід впровадження дуальної освіти у Сумському НАУ включно з напрацюваннями ВСП «Глухівський агротехнічний фаховий коледж» презентувала проректор з науково- педагогічної та навчальної роботи Сумського НАУ Маргарита ЛИШЕНКО, яка акцентувала увагу на ключових здобутках, що має університет від впровадження дуального навчання, окреслила проблеми, що потребують вирішення та наочно показала кар’єрний шлях здобувачів-дуальників, а нині вже випускників Сумського НАУ, які завдяки дуальній освіті стали частиною дружніх команд різних підприємств.

Впровадження дуальної освіти в процесі євроінтеграції є важливим елементом вищої освіти, а тому вивчення напрацювань іноземних партнерів може суттєво сприяти активізації впровадження ДФЗО в Україні. Німецький досвід реалізації принципів дуальної освіти представив Крістіан ШУ -науковий співробітник, Університету прикладних наук Вайєнштефан – Тріздорф. 30 вересня 2024 р. рішенням Вченої ради Університету Крістіану ШУ присвоєно звання Почесного професора Сумського НАУ з чим його
публічно привітав ректор нашого Університету, Ігор КОВАЛЕНКО.

У пошуку ефективніших засобів розвитку дуальної освіти, важливо спиратися не лише на власний досвід, але й на досвід інших закладів освіти. Свої здобутки в питанні упровадження дуальної освіти представили Поліський національний аграрний університет та ВСП «Мигійський фаховий коледж» Миколаївського національного аграрного університету. Окрім здобутків учасники семінару дізнались про проблемні аспекти у процесі впровадження дуального навчання.

Виробничою базою при впровадженні дуальної освіти завжди виступає підприємство. З особливостями впровадження дуального навчання на базі агроіндустріального холдингу «МХП» познайомила Ксенія МОТОРІНА, керівник групи по залученню та розвитку молоді ПрАТ «МХП». Всі присутні також мали нагоду дізнатися більше про напрацювання ГК «Глобино» у сфері дуальної освіти з виступу Вікторії КУЦЕНКО, менеджера з персоналу ТОВ «НВП «Глобинський свинокомплекс».

Змістовні доповіді, практичні кейси, запитання та вичерпні відповіді – саме таким словами варто описати атмосферу, що панувала протягом всього семінару. Висловлюємо щиру вдячність ДУ НМЦ ВФПО за їх сприяння в організації даного заходу, а також дякуємо всім учасникам за активну залученість під час семінару. Щиро переконані, що робочі зустрічі такого формату беззаперечно сприяють розвитку дуальної аграрної освіти в Україні!

Бажаємо всім учасникам семінару мирного неба, міцного здоров’я та нових професійних успіхів у впровадженні дуальної аграрної освіти! Разом – ми сила!